sobota, 9 maja 2020

chleb pszenno - żytni na drożdżach

Przepis na prosty i smaczny chleb pszenno żytni na drożdżach. Jeśli kusi Was pieczenie chleba, a do tej pory jeszcze się nie odważyliście, zacznijcie od tego łatwego przepisu. Chleb jest bardzo smaczny, ma miękki i elastyczny, niekruszący się środek i chrupiącą skórkę.

prosty chleb pszenno żytni na drożdżach babkawformie.blogspot.com

składniki:
350 g mąki pszennej (typ 750)
150 g mąki żytniej ( typ 720)
400 ml letniej wody
25 g świeżych drożdży
2 płaskie łyżeczki soli
2 płaskie łyżeczki cukru

wykonanie:
Drożdże rozpuszczam w 2 łyżkach letniej wody wymieszanej z 1 łyżką mąki (z odmierzonej ilości do chleba) i odstawiam w ciepłe miejsce aby ruszyły.
Mąkę przekładam do większej miski, dodaję cukier, sól , wodę oraz drożdże. Wszystko razem mieszam do połączenia składników. Ciasto wychodzi dość gęste i zwarte. Miskę przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 45 minut. 
Keksówkę (28x9cm) wykładam papierem od pieczenia. Przekładam wyrośnięte ciasto i wyrównuję łyżką namoczoną w wodzie (dzięki temu ciasto łatwiej odchodzi od łyżki). Przykrywam ściereczką i odstawiam ponownie do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni. Chleb piekę około godziny. Po tym czasie wyjmuję go z piekarnika i z foremki i studzę na kratce. Całkowicie ostudzony chleb dobrze się kroi ale smakuje najlepiej - jeszcze lekko ciepły ;-)
 
prosty chleb pszenno żytni na drożdżach babkawformie.blogspot.com
 
Copyright © 2016 babka w formie , Blogger