niedziela, 18 września 2016

drożdżówki ze śliwkami i kruszonką

Przełom lata i jesieni to najlepsza pora na wspaniałe, pełne aromatu wypieki z owocami. Dlatego dziś zapraszam na lekkie, łatwe i przyjemne w smaku drożdżówki ze śliwkami, hojnie obsypane kruszonką.
drożdżówki ze śliwkami i kruszonką jesienne wypieki z owocami babkawformie.blogspot.com

składniki na ciasto:
2 1/2 szklanki mąki
3 czubate łyżki cukru
1/2 szklanki letniego mleka
1 jajko
50 g roztopionego masła
12 g świeżych drożdży 

składniki na kruszonkę:
50 g masła roztopionego
5 łyżek cukru
1/2 szklanki mąki


dodatkowo:
około 400 g śliwek

wykonanie: 
Przygotowuję zaczyn z drożdży, 3 łyżek mleka i 1 łyżeczki cukru. odstawiam w ciepłe miejsce, aż drożdże "ruszą". Mąkę, cukier, mleko, jajko i wyrośnięte drożdże umieszczam w misce i wyrabiam ręką, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrabiam ciasto tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne. Zostawiam je w misce, przykrywam bawełnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia - musi podwoić swoją objętość, co zwykle trwa od 1 do 2 godzin.
Po tym czasie ciasto ponownie krótko zagniatam i dzielę na 12 równych części. Formuję okrągłe bułeczki, układam na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia) w sporych odległościach od siebie. Przykrywam ściereczką i pozostawiam w cieple  na 30 minut lub dłużej, do podwojenia objętości. W tym czasie przygotowuję kruszonkę (do roztopionego i ostudzonego masła dodaję cukier i mąkę, wyrabiam "między palcami").
Gdy bułeczki podwoją objętość układam na nich śliwki - skórką do dołu (jeśli owoce są duże wystarczy jedna połówka, jeśli drobne - wtedy kładę 3 połówki na jedno ciastko) i  posypuję kruszonką. Piekę 20 minut w temperaturze 180 stopni.
drożdżówki ze śliwkami i kruszonką jesienne wypieki z owocami babkawformie.blogspot.com
Copyright © 2016 babka w formie , Blogger